Стручна пракса – Основне струковне студије

У структури курикулума студијског програма, значајно место заузима стручна пракса. Кроз стручну праксу, у изабраној пословној организацији са којом Установа има потписани уговор о пословно-техничкој сарадњи, студенти ће се практично едуковати и припремати за успешно укључивање у процесе рада одмах по завршетку студија.

Циљ стручне праксе

Упознавање студената са изабраном организацијом и њеним специфичностима у пословању. Конкретизација, односно примена знања стечених у настави за решавање постављених задатака и проблемских ситуација. Развој практичних знања, вештина, подстицање тимског рада и комуникационих способности. Циљ обављања стручне праксе односи се на заокруживање процеса образовања и припрему студента да изласком са студија може самостално обављати поверене задатке на радном месту.

Исход стручне праксе

Након обављене стручне праксе студенти ће бити оспособљени да стечена теоријска знања ефикасно примене у пословној пракси. Усвајањем додатног практичног знања, студенти надограђују постојећа теоретска знања, чиме им се пружа могућност да дају свој пуни допринос остваривању дефинисаних циљева пословања предузећа. Такође, моћи ће да са успехом примене своја стручна знања у свим организацијама које имају потребу за струковним економистима.

Садржај стручне праксе

Боравак у предузећу/институцији:

  • Стручна пракса се може обављати једном недељно са одговарајућим фондом часова или у блоку у периодима школске године када се не обавља настава.
  • Током обављања стучне праксе подразумеван је висок ниво интеракције на релацији ментор – кандидат, дефинисање плана реализације стручне праксе, дефинисање циља и задатка истраживања, утврђивање и опис програмског задатка и у складу са тим и метода и техника за реализовање праксе и на крају презентација резултата истраживања (усмена, писана или електронска).
  • Стручну праксу студенти обављају у малим и средњим предузећима који послују у областима производње, трговине, пружања услуга, туризма, предузећима јавног сектора. Програмски задаци стручне праксе односе се на тематско подручје, односно дисциплине дефинисане кроз курикулум студијског програма. Везане су за област економије и то: област рачуноводствених система и приказ биланса; утврђивање јавних прихода и њихов обрачун од стране надлежних служби; финансијски платни промет: наплата потраживања и плаћања обавеза уз коришћење најсавременијих облика плаћања; књиговодствени послови: вођење књиговодства, управљање трошковима, формирање укупних прихода, добити и њихова расподела по годишњим обрачунима; банкарско пословање, ликвидност; маркетинг, трговина, пословно управљање – менаџмент, привредно-правни односи и др.
  • Током стручне праксе студент је у обавези да води Дневник стручне праксе са дефинисаном структуром и садржајем из проблематике обављања праксе који јавно презентује пред наставником стручне праксе.
Литература

Документација која прати реализацију стручне праксе на ОСС АССКМ, Одсек Пећ-Лепосавић, стручне публикације, уџбеници у којима су обрађени примери из праксе, интерни материјали и документација предузећа.

Методе извођења стручне праксе

Стручна пракса студената реализује се у приватним и јавним предузећима/организацијама са којима је Академија усагласила потписивање Уговора о реализацији практичне наставе или Споразума о пословној сарадњи. Реализација стручне праксе подразумева самостални рад студента под надзором наставника стручне праксе и ментора стручне праксе у предузећу – организацији. На тај начин студенти се упознају са актуелним проблемима и променама, као и са пословним активностима у планирању, организовању, вођењу и контроли свеукупног пословања приватних и јавних предузећа, организација и институција.