Пословање малих и средњих предузећа

Akordeon - Studijski Program
Назив студијског програма: ОСС ПОСЛОВАЊЕ МАЛИХ И СРЕДЊИХ ПРЕДУЗЕЋА
Високошколска установа у којој се изводи студијски програм: Академија струковних студија косовско метохијска, Одсек Пећ-Лепосавић
Образовно – научно/образовно – уметничко поље: Друштвено-хуманистичке науке
Научна, стручна или уметничка област: Економске науке
Врста студија: Основне струковне студије
Обим студија изражен ЕСПБ бодовима: 180 ЕСПБ
Назив дипломе: Струковни економиста
Дужина студија: 3 године (6 семестара)
Година у којој је започела реализација студијског програма: 2007.
Планирани број студената који ће се уписати на овај студијски програм: 60
Датум када је програм прихваћен од стране одговарајућег тела (навести ког): Одлука Наставно-стручног већа Академије број 03-413/2-2 од 04.10.2023. год.
Језик на коме се изводи студијски програм: Српски
Година када је програм акредитован: 2024.
Веб адреса на којој се налазе подаци о студијском програму: http://www.ves-pec.edu.rs/
НАСТАВНИ ПЛАН (Акредитован: 16.01.2024.) Пословање малих и средњих предузећа
ДОКУМЕНТ Уверење о акредитацији студијског програма

Назив програма: Основне струковне студије (ОСС) ПОСЛОВАЊЕ МАЛИХ И СРЕДЊИХ ПРЕДУЗЕЋА

Циљ програма: Основни циљ студијског програма је упознавање студената са теоријским и практичним струковним знањима и вештинама из области предузетништва, менаџмента, маркетинга, организације, администрације и других дисциплина заступљених у студијском програму, односно образовање струковних економиста чије ће компетенције бити усвојена интегрисана знања потребна за успешно обављање стручних послова у оквиру различитих сектора и функција у малим и средњим предузећима, државној управи и у другим организацијама и институцијама.

Врста студија: Oсновне струковне студије, први ниво студија – ниво квалификација 6.1, према НОКС (180 ЕСПБ бодова).

Исход процеса учења: Компетентан струковни економиста за пословну економију поседује напредна академска и стручна знања која се односе на теорије, принципе и процесе, укључујући вредновање, критичко разумевање и примену у економији. Решава сложене проблеме у области рада малих и средњих предузећа у нестандардним условима. Примењује вештине успешне комуникације у интеракцији и сарадњу са другима из различитих друштвених група. Струковни економиста зна да користи опрему, инструменте и уређаје релевантне за пословање малих и средњих предузећа, да води сложене пројекте самостално и са пуном одговорношћу. Он примењује етичке стандарде своје професије, организује, контролише и обучава друге за рад, анализира и вреднује различите концепте, моделе и принципе теорије и праксе. Такође, испољава позитиван однос према значају целоживотног учења у личном и професионалном развоју.

Стручни назив који стиче студент након завршетка студијског програма је струковни економиста.

На овај студијски програм могу се уписати лица која имају завршено одговарајуће средње образовање и положен пријемни испит. Упис кандидата се врши на основу конкурса који Академија расписује а по Правилнику о упису студената на основне струковне студије.

Листа обавезних и изборних предмета на студијском програму дата је у Табели 5.1, а садржај и предуслови за упис појединих предмета су дати за сваки предмет појединачно у Табели 5.2 Књига предмета.

Настава се изводи континуирано током 6 семестара – 180 ЕСПБ, према утврђеном наставном плану и програму. Школска година је подељена на два семестра, од којих сваки траје 15 недеља. Активна настава се остварује кроз предавања, вежбе, консултације и менторски рад. Облици извођења наставе зависе од типа наставе: активна настава, самостални рад студената, колоквијуми, семинари, испити, домаћи радови, израда стручно-истраживачког и завршног рада итд. Сви облици наставе, провере знања и вештина одржавају се према унапред утврђеним предиспитним обавезама и завршним испитним захтевима за сваки предмет. Настава на студијском програму поред екс катедре је интерактивног карактера, подстиче студенте на размишљање и креативност, самосталност у раду и примену стечених знања и обавезно укључује примере из праксе и интерактивну дискусију. На вежбама се решавају конкретни задаци, апликативни проблеми и излажу примери који додатно илуструју градиво, кроз интерактивни рад, студије пословних случајева, пројекте, радионице, групне презентације, истраживачке радове, симулације и др.

Бодовна вредност сваког предмета на овом студијском програму, обављања стручне праксе, израде стручно-истраживачког рада и израда завршног рада приказана је у оквиру структуре курикулума студијског програма Табела 5.1.

Услови за прелазак са других студијских програма у оквиру истих или сродних области студија дефинисани су Статутом Академије струковних студија косовско метохијске (Члан 161.).

Студије се изводе на српском језику.

Прилози за стандард 1:

  • Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције).

Студијски програм основних струковних студија Пословање малих и средњих предузећа настоји да обезбеди знања будућим струковним економистима, који ће постати стручњаци везано за поменуту област. Сходно образовном процесу, они ће моћи да привређују на домаћем и ино тржишту, евидентирају и прате сложене пословне промене, процењују могућности које нуди локално и међународно окружење и у складу са тим доносе одлуке. Индивидуална решења се траже од случаја до случаја. Студије на Академији струковних студија косовско метохијска, Одсек Пећ-Лепосавић могу се реализовати упоредо са послом.

Кроз квалитетну, садржајну и осавремењену теоријску и практичну наставу студенти се оспособљавају да се одмах након завршетка студија укључе у извршавање конкретних професионалних задатака у свим активностима из области пословања малих и средњих предузећа. Током студија кроз изборне предмете, студенти су у могућности да јачају професионалне вештине руковођења у малим и средњим предузећима као што су трговинске радње, производна и услужна породична предузећа, врше обрачун и контролу трошкова, стратегијски посматрају и анализирају факторе који утичу на висину прихода и трошкова у предузећу, разумеју и управљају организационим променама, обављају надзорне послове, управљају планирањем развоја пословних идеја, управљају маркетингом и планирају развој пословања предузећа на основу ефикасног коришћења ресурса. Студенти могу да обављају праксу у организацијама са којима Академија има склопљене уговоре о пословно техничкој сарадњи.

Сагласно мисији Академије струковних студија косовско метохијска, cврха студијскoг прoграма основних струковних студија Пословање малих и средњих предузећа при Одсеку Пећ-Лепосавић је да образује студенте за:

  • теоријска и практична знања у области управљања и руковођења малим и средњим предузећима;
  • адекватано позиционирање на тржишту уз комбинацију инструмената маркетинг микса посебно прилагођених тржишним деловима који су претходно правилно сегментирали;
  • разумевање концепта рада савремених пословних информационих система малих и средњих предузећа и примене их у раду конкретног предузећа;
  • препознавање и разумевање различитих пореских система и режима, посебно систем опорезивања у ЕУ;
  • разумевање законске регулативе и правила игре у националним и мeђународним оквирима.

Студент који заврши студијски програм Пословање малих и средњих предузећа стиче компетенције које су препознатљиве одреднице професије и занимања, које омогућавају обављање различитих врста послова у предузећима производних и услужних делатности, трговини, банкама и другим организацијама. Неки од њих су: извршни директор, помоћник директора, надзорник и руководилац сектора, директор људских ресурса, менаџер плана рада у предузећу, директор за сарадњу са привредом, директор оперативно-производног сектора, руководилац пројекта за развој нових пословних идеја и иновација, финансијски саветник, портфолио менаџер, стручњак у пословима управљања и консалтинга у различитим секторима привреде у земљи и иностранству.

Студијски програм Пословање малих и средњих предузећа обезбеђује наставак студија на Академији струковних студија косовско метохијска, али и на другим академијама на студијским програмима из области бизниса, менаџмента, економије, финансија и на специјалистичким и мастер струковним студијама. Практична знања и искуства се стичу кроз семинарске радове, у модерно опремљеним рачунарским кабинетима као и уз практичан рад у пословним системима чија основна делатност одговара потребама овог студијског програма.

Прилози за стандард 2:

  • Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције).

Студијски програм основних струковних студија Пословање малих и средњих предузећа конципиран је у складу са Законом о високом образовању, Болоњском декларацијом и основним постулатима Академије струковних студија косовско метохијска. Дизајниран је тако да пружи студентима стицање широког спектра вештина и знања које могу применити као економисти у приватном и јавном сектору.

Основи циљ студијског програма ОСС Пословање малих и средњих предузећа усмерен је ка образовању и оспособљавању младих стручњака – струковних економиста – за послове из домена управљања малим и средњим предузећима производних и услужних делатности, пословима обављања одређених пословних функција у предузећу, али и вођењу властитог бизниса.

Посебни циљеви студијског програма ОСС Пословање малих и средњих предузећа су опредељени сврхом студијског програма и усклађени са образовним циљевима и друштвеном мисијом Академије струковних студија косовско метохијска од којих ћемо издвојити:

  • развијање теоријских и практичних знања из области пословања производних и услужних предузећа, као и стручна знања и вештине потребне за рад у пракси;
  • истраживање и сегментација тржишта, анализа тржишних ниша и креирање одговарајуће понуде производа и услуга;
  • тражење нових начина подстицаја раста и развоја предузећа кроз интегрисање нове технологије у своје пословање, ширење палете производа и услуга, али и ширење основне делатности предузећа;
  • обрачун трошкова, анализа унутрашњих и спољашњих фактора који утичу на висину трошкова у предузећу и могућност доношења управљачких одлука у циљу ефикасног управљања трошковима одређеног организационог система;
  • способност спровођења финансијске анализе у предузећу, али и могућност проналажења адекватних алтернативних извора финансирања, где јасно процењују приносе и ризике појединих пословних и финансијских одлука у предузећу;
  • коришћење информационих технологија, као и специјализованих компјутеризованих резервационих система Amadeus-а, Galileo-а, Sabre-а, Worldspan-а, услуга повезаних са путовањима, где могу покрити све захтеве корисника услуга – од авио карата, изнајмљивања аутомобила до хотелских соба, превоза железницом, разгледања града и више;
  • управљање људским ресурсима, спровођење обука, праћење учинка, постављање вредносног система који задржава раднике у фирми, мотивација запослених, јачање међуљудских односа.

Прилози за стандард 3:

  • Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције).

После завршених основних струковних студија Пословање малих и средњих предузећа студент стиче опште и предметно-специфичне компетенције које представљају динамичну комбинацију знања, вештина, способности и ставова потребних за обављање различитих врста послова из области менаџмента, организације, предузетништва, маркетинга, рачуноводства, пословних финансија, електронског пословања, банкарства, финансијских тржишта, међународног пословања, формулисања и имплементације пословних стратегија, примене информационих технологија и др. у оквиру различитих сектора и пословних функција у предузећима и другим организацијама и институцијама. Развој компетенција представља циљ програма образовања.

Опште компетенције које студенти стичу савладавањем овог студијског програма односе се на:

  • способност анализе, синтезе и предвиђања решења из области пословања предузећа и пословне економије и менаџмента;
  • повезивање основних знања из различитих области пословне економије и њихова примена у пракси;
  • способност развоја индивидуалног и тимског рада;
  • способност јасног комуницирања и излагања идеја и решења, као и сарадње са пословним окружењем;
  • поштовање етичког кодекса;
  • способност критичког и самокритичног мишљења;
  • интензивно и креативно коришћење савремених информационих и комуникационих технологија.

Предметно-специфичне способности које студенти стичу савладавањем овог студијског програма односе се на:

  • темељно познавање и разумевање пословне економије као скупа дисциплина менаџмента и организације, маркетинга, финансија, рачуноводства, истраживања тржишта, предузетништва, иновација, информационих технологија, пословне анализе, пословних стратегија;
  • примену претходно наведених знања у пракси;
  • решавање конкретних проблема из области пословања предузећа у оквиру различитих сектора и пословних функција предузећа и других организација и институција;
  • пословима управљања хотела, спа и wellness центрима, угоститељским објектима;
  • обављање одговарајућих послова у банкарству, осигурању, трговини и другим подручјима приватног и јавног сектора;
  • праћење и практичну примену новина у обављању стручних послова у делокругу сопственог рада;
  • обављање напредне пословне аналитике у финансијској анализи података;
  • развијање вештина и спретности у примени знања у области електронског пословања и употребе информационо-комуникационих технологија;
  • успешно овладавање способностима у области вербалног и невербалног писменог комуницирања на страном пословном језику;
  • поштовање кодекса пословне етике.

Опис исхода учења

Након завршетка ОСС Пословање малих и средњих предузећа студент је способан да:

  • примени стечена академска и стручна знања о теоријама, принципима и процесима везаним за пословање малих и средњих предузећа, укључујући способност вредновања, критичког разумевања и закључивања;
  • решава сложене проблеме у пословању малих и средњих предузећа у нестандардним условима и поседује предузимљивост у њиховом решавању;
  • прати и примењује иновације у струци, спретан је у комуникацији и сарадњи са различитим друштвеним групама;
  • користи опрему, инструменте и уређаје релевантне за пословање привредних субјеката.
  • влада основним методама и техникама менаџмента уз подршку информационо-комуникационих технологија;
  • разуме значај мултидисциплинарног приступа у циљу унапређења постојеће праксе, кооперативности и тимског рада;
  • примени етичке стандарде професије струковног економисте у области пословања предузећа и институција;
  • вешто интегрише и преноси знања и учествује у процесима перманентне едукације и образовања;
  • настави школовање, уколико се за то определи.

Практична знања и искуства се стичу кроз семинарске радове, у модерно опремљеним рачунарским лабораторијама као и уз практичан рад у пословним системима чија основна делатност одговара потребама овог студијског програма.

Прилози за стандард 4: