Стручна пракса – Специјалистичке струковне студије

Трговинско пословање
Циљ стручне праксе

Повезивање знања стечених на настави са захтевима практичних задатака из различитих области трговинског пословања, оспособљавање за реализовање конкретне пословне проблематике у трговинским системима.

Исход предмета

Оспособљеност студената за реализацију практичних задатака у конкретним пословним системима у области трговинског пословања. Посебан исход је да су студенти у стању да повежу стечена знања из предметних области и струке трговинског пословања.

Садржај предмета

Од априла 2019. године Школа је, у оквиру Erasmus+ пројекта „Creating Theory-to-Practice Centres for Innovation and Employment“ основала иновациони и стартап центар (енг. Theory-to-Practice (T2P) Centre) у коме се организују три групе активности сарадње са привредом, у којима студенти реализују своју стручну праксу. Прва група активности односи се на решавање конкретних студија случаја из области трговине у предузећима која имају сарадњу са иновационим и стартап центром. Друга група активности односи се на развој финансијског плана конкретне пословне идеје за коју се прави бизнис план, а коју ће иновациони и стартап центар подржати преко различитих фондова. Трећа група активности односи се на обављање стручне праксе из области финансија у бизнис центрима у иностранству, на високим школама и Универзитетима са којима Школа има успостављену међуинституционалну сарадњу. За обављање стручне праксе студентима на трговинским пословима надлежан је наставник стручне праксе на трговинским пословима. У договору са њим се одређује тачно место и трајање обављање стручне праксе. Стручна пракса се може обављати једном недељно са одговарајућим фондом часова или у блоку у периодима школске године када се не обавља настава. Програмски задаци стручне праксе односе се на све врсте наставних активности из области трговинског пословања: истраживање понашања потрошача, примењено управљање малим предузећима, примењеног трговинског менаџмента, правних трансакција у трговини, примењених пословних комуникација и др. На завршетку стручне праксе студент је обавезан да уради писани рад из стручне праксе трговинских послова са дефинисаном структуром и садржајем из проблематике обављања праксе, који јавно презентује пред наставником стручне праксе.

Литература

У договору са наставником.

Методе извођења стручне праксе

Наставне активности са студентима обухватају теоријска предавања, практичне вежбе, као и консултације, тематске дискусије, израду и презентовање семинарских радова.

Финансијско пословање

У структури курикулума студијског програма, значајно место заузима стручна пракса. Кроз стручну праксу, у изабраној пословној организацији са којом Установа има потписани уговор о пословно-техничкој сарадњи, студенти ће се практично едуковати и припремати за успешно укључивање у процесе рада одмах по завршетку студија.

Циљ стручне праксе

Повезивање знања стечених на настави са захтевима практичних задатака из различитих области финансијског пословања, оспособљавање за реализовање конкретне финансијске проблематике у пословним системима.

Исход предмета

Оспособљеност студената за реализацију практичних задатака у конкретним пословним системима у области финансија. Посебан исход је да студенти буду у стању да повежу стечена знања из предметних области струке финансијског пословања.

Садржај предмета

Од априла 2019. године Школа је, у оквиру Erasmus+ пројекта „Creating Theory-to-Practice Centres for Innovation and Employment“, основала иновациони и стартап центар (енг. Theory-to-Practice (T2P) Centre), у коме се организују три групе активности сарадње са привредом, у којима студенти реализују своју стручну праксу. Прва група активности односи се на решавање конкретних студија случаја из области финансија у предузећима која имају сарадњу са иновационим и стартап центром. Друга група активности односи се на развој финансијског плана конкретне пословне идеје за коју се прави бизнис план, а коју ће иновациони и стартап центар подржати преко различитих фондова. Трећа група активности односи се на обављање стручне праксе из области финансија у бизнис центрима у иностранству, на високим школама и универзитетима са којима Школа има успостављену међуинституционалну сарадњу. За обављање стручне праксе студентима на финансијским пословима надлежан је наставник стручне праксе на финансијским пословима. У договору са њим се одређује тачно место и трајање обављања стручне праксе. Стручна пракса се може обављати једном недељно са одговарајућим фондом часова или у блоку у периодима школске године када се не обавља настава. Програмски задаци стручне праксе односе се на све врсте наставних активности из области финансијског пословања: примењених пословних финансија, примењеног банкарског пословања, примењених јавних финансија, пореског система, примењеног осигурања и других. На завршетку стручне праксе студент је обавезан да уради писани рад из стручне праксе финансијских послова са дефинисаном структуром и садржајем из проблематике обављања праксе, који јавно презентује пред наставником стручне праксе.

Литература

У договору са наставником.

Методе извођења стручне праксе

Наставне активности са студентима обухватају теоријска предавања, практичне вежбе, као и консултације, тематске дискусије, израду и презентовање семинарских радова.