Спољно трговинско и царинско пословање

Akordeon - Studijski Program
Назив студијског програма: ОСС СПОЉНОТРГОВИНСКО И ЦАРИНСКО ПОСЛОВАЊЕ
Високошколска установа у којој се изводи студијски програм: Академија струковних студија косовско метохијска, Одсек Пећ-Лепосавић
Образовно – научно/образовно – уметничко поље: Друштвено-хуманистичке науке
Научна, стручна или уметничка област: Економске науке
Врста студија: Основне струковне студије
Обим студија изражен ЕСПБ бодовима: 180 ЕСПБ
Назив дипломе: Струковни економиста
Дужина студија: 3 године (6 семестара)
Година у којој је започела реализација студијског програма: 2007.
Планирани број студената који ће се уписати на овај студијски програм: 60
Датум када је програм прихваћен од стране одговарајућег тела (навести ког): Одлука Наставно-стручног већа Академије број 03-413/2-3 од 04.10.2023. год.
Језик на коме се изводи студијски програм: Српски
Година када је програм акредитован: 2024.
Веб адреса на којој се налазе подаци о студијском програму: http://www.ves-pec.edu.rs/
НАСТАВНИ ПЛАН (Акредитован: 16.01.2024.) Спољнотрговинско и царинско пословање
ДОКУМЕНТ Уверење о акредитацији студијског програма

Назив програма: Основне струковне студије (ОСС) СПОЉНОТРГОВИНСКО И ЦАРИНСКО ПОСЛОВАЊЕ

Основни циљ студијског програма ОСС Спољнотрговинско и царинско пословање је стварање стручних кадрова за потребе локалног тржишта рада и специфичности самог географског положаја и пословне оријентације предузећа која раде на просторима Косова и Метохије-посебно самог севера, и дела Рашког округа. Циљ програма је упознавање студената са теоријским и практичним струковним знањима и вештинама из области спољнотрговинског и царинског пословања, односно упознавање студената са најважнијим појмовима/институтима у вези са пословима транспорта и логистике у националним и међународним оквирима, као и упознавање са царинским поступцима и формалностима, у складу са Царинским законом и пратећим подзаконским актима.

Врста студија: Oсновне струковне студије, први ниво студија – ниво квалификација 6.1, према НОКС (180 ЕСПБ бодова).

Исход процеса учења: Компетентан струковни економиста за спољнотрговинско и царинско пословање поседује напредна стручна знања која се односе на: разумевање и организовање транспорта, шпедиције и осигурања робе; међународне трговине и правила међународног пословања; препознавање специфичности појединих тржишта и прилагођавање понуде производа услуга потребама потрошача креирањем инструмената маркетинг микса за национално и међународно тржиште. Додатно, биће оспособљени да направе адекватне програме за привлачење страних инвестиција и интегришу их у локалну привреду и њен развој. Разумеће ефекте царине – на производњу и конкурентност на домаћем и страном тржишту, порески систем, али и знати више о субвенционисаној производњи, номенклатури производа и сврставање робе по Царинској тарифи. Струковни економиста имаће могућности да управља предузећима, доноси оперативне и стратегијске одлуке, спроведе царински поступак и изврши примену царинских прописа као и да примењује етичке стандарде своје професије уз сазнање о корупцији и последицама исте, организује, контролише и обучава друге за рад на царинским и другим пословима који се односе на примену царинских прописа приликом обављања спољнотрговинског промета. Након завршетка студија, студенти ће располагати одговарајућом стручношћу у управљању, саветовању и експертизи и биће припремљени за високо конкурентно глобално тржиште рада.

Стручни назив који стиче студент након завршетка студијског програма је струковни економиста.

На овај студијски програм могу се уписати лица која имају завршено одговарајуће средње образовање. Упис кандидата се врши на основу конкурса који Академија расписује а по Правилнику о упису студената на основне струковне студије.

Листа обавезних и изборних предмета на студијском програму дата је у Табели 5.1, а садржај и предуслови за упис појединих предмета су дати за сваки предмет појединачно у Табели 5.2 Књига предмета.

Настава се изводи континуирано током 6 семестара – 180 ЕСПБ, према утврђеном наставном плану и програму. Школска година је подељена на два семестра, од којих сваки траје 15 недеља. Наставним планом утврђују се наставни предмети по научним, односно стручним областима, њихов распоред по годинама студија и семестрима, седмични и годишњи/семестрални број часова наставе и трајање студија. Активна настава се остварује кроз предавања, вежбе, консултације и менторски рад. Облици извођења наставе зависе од типа наставе: активна настава, самостални рад студената, колоквијуми, семинари, испити, домаћи радови, израда стручно-истраживачког и завршног рада итд. Настава на студијском програму поред екс катедре је интерактивног карактера, подстиче студенте на размишљање и креативност, самосталност у раду и примену стечених знања. На вежбама се решавају конкретни задаци, апликативни проблеми и излажу примери који додатно илуструју градиво, кроз интерактивни рад, студије пословних случајева, пројекте, радионице, групне презентације, истраживачке радове, симулације и др.

Бодовна вредност сваког предмета на овом студијском програму, обављања стручне праксе, израде стручно-истраживачког рада и израда завршног рада као и предуслови за упис појединих предмета или групе предмета приказана је у оквиру структуре курикулума студијског програма (Табела 5.1.) и у складу је са европским системом преноса бодова (ЕСПБ).

Услови за прелазак са других студијских програма у оквиру истих или сродних области студија дефинисани су Статутом Академије струковних студија косовско метохијске (Члан 161.).

Студије се изводе на српском језику.

Прилози за стандард 1:

  • Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције).

Студијски програм основних струковних студија Спољнотрговинско и царинско пословање представља савремени програм са дефинисаном сврхом, позицијом и улогом у високом образовању Р. Србије и Аутономне покрајине Косово и Метохија. Програм настоји да у турбулентним променама макро и микро окружења изгради стручњаке у области економске струке, са чврстим и иновираним знањима, јасним компетенцијама и личним карактеристикама које могу одговорити на све захтеве који се постављају струковним економистима. Програм је усклађен и кореспондира са дефинисаним циљевима Академије, захтевима тржишта рада иницираним убрзаним регионалним развојем АП КиМ, савременим трендовима образовања у свету и Националним оквиром квалификација (НОКС).

Сврха студијског програма огледа се у припреми струковних економиста за област спољнотрговинског и царинског пословања. Познавањем и правилном применом царинских прописа, студенти ће стећи знања у области: царинских поступака и царинских повластица, спровођењу царинске политике (у виду примене номенклатура Царинске тарифе, царинских дажбина и могућности снижења или изузимања од плаћања истих), креирању адекватне понуде производа и услуга за потребе локалне и националне привреде. Студенти могу да обављају праксу у спољнотрговинским организацијама са којима Академија има склопљене уговоре о пословно техничкој сарадњи. Савременост програма и његова усклађеност са међународно признатим високошколским установама обезбеђује компетентност наших свршених студената у националним и европским оквирима.

Сагласно сврси и мисији Академије струковних студија косовско метохијска, cврха студијскoг прoграма основних струковних студија Спољнотрговинско и царинско пословање садржана је у следећем:

  • да студентима пружи теоријска и практична знања и вештине да би могли разумети основне проблеме економије, првенствено у области спољне трговине и царинског пословања;
  • да студентима омогући да упознају и разумеју економске принципе тржишног пословања у националној и међународној економији и исте примењују у решавању проблема запосленима у компанијама које се баве увозом и извозом, шпедицији, међуграничном промету и трговини;
  • да студенти добију основно знање у области спољне трговине, логистике, транспорта и осигурања и лако разумеју различите царинске и пореске системе и режиме, регулативу, а посебно систем опорезивања унутар ЕУ и њену регулативу;
  • користе предности савремених информационих техологија и комуницирају на енглеском језику;
  • примењује етичке стандарде своје професије уз сазнање о корупцији и последицама исте.

Студијски програм основних струковних студија Спољнотрговинско и царинско пословање обезбеђује наставак студија на Академији струковних студија косовско метохијска, али и на другим академијама на студијским програмима из области бизниса, менаџмента, економије, финансија и рачуноводства на специјалистичким и мастер струковним студијама.

Прилози за стандард 2:

  • Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције).

Основни циљ студијског програма основних струковних студија Спољнотрговинско и царинско пословање је да се на квалитетан, савремен и приступачан начин, кроз теоријску и практичну наставу образују струковни економисти. Основни циљеви студијског програма усклађени су са образовним циљевима и друштвеном мисијом Академије струковних студија косовско метохијска од којих ћемо издвојити:

  • постизање образовног процеса у складу са стандардима и поставкама Болоњског процеса;
  • образовање студената прилагођено њиховим могућностима учења;
  • подстицање индивидуалног учења студената кроз самостални и групни рад;
  • велики избор програмских садржаја кроз избор из групе изборних предмета.

Посебан циљ везан је за перманентно образовање студената за обављање послова спољнотрговинског и царинског пословања. Као посебне циљеве студијског програма Спољнотрговинског и царинског пословања можемо истаћи:

  • развијање компетенција студената кроз практичне примере начина функционисања царинске контроле за робу различите намене;
  • могућност сврставања робе према царинској тарифи у складу са стандардима, као и алкохола и друге акцизне робе;
  • увид у сву документацију која прати царињење робе, односно документа која су неопходна у царинском поступку;
  • утврђивање царинске вредности робе;
  • изучавање специфичности код увоза и извоза робе и услуга – без преласка царинске линије, царински транзитни послови, разлике између уговорених компензационих послова и пребијања обавеза и потраживања, разлике између директног и индиректног реекспорта, инструкције које се дају царинском заступнику;
  • јасно знање о споразуму о слободној трговини са Русијом, Белорусијом и Казахстаном;
  • испуњавање налога за плаћања и исправно формирање увозне и извозне калкулације и утицаја истих на резултат пословања;
  • обављање послова транспорта, складиштења и дистрибуције производа на тржишту;
  • потпуна знања за доношење менаџерских одлука у компанијама, било да се она односе на креирање понуде производа и услуга или избора најбољег, најјефтинијег и уједно најадекватнијег транспорта.

Прилози за стандард 3:

  • Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције).

Након завршених основних струковних студија студијског програма Спољнотрговинско и царинско пословање студент стиче знања о упознавању основних принципа пословања спољнотрговинске делатности кроз прописе, мишљења надлежних органа и практичне примере као и извођењем стручне праксе у спољнотрговинским предузећима и исте успешно примењује у свом будућем раду, као и стицање знања и примену истих у вези са царинским поступцима и формалностима у складу са Царинским законом и пратећим подзаконским актима. Познавањем и правилном применом ових прописа струковни економисти могу значајно унапредити своје пословање, посебно у области поједностављених царинских поступака и царинских повластица приликом обављања спољнотрговинског робног промета.

Савладавањем овог студијског програма студент стиче опште способности:

  • у примени кључних елемента царинске политике: номенклатуре Царинске тарифе, примена царинских дажбина (стопе царине, посебне дажбине и сезонске царинске стопе) и могућности снижења или изузимања од плаћања истих;
  • примене спољнотрговинских прописа на утврђивање царинских прописа у промету добара, услуга и обављања привредних делатности у спољној трговини приликом промета добара које подразумева промет добра која су у поступку царинског складиштења, отпремање добара у слободне царинске продавнице као и превозне и остале услуге које су у вези са увозом и извозом;
  • савладавање општих и посебних правила пореских обвезника везано за опорезивање делатности спољне трговине порезом на додату вредност, пореска ослобођења за промет добара и услуга са правом на одбитак претходног пореза за превозне и остале услуге које су повезане са увозом добара, промет добара која се шаљу или отпремају у иностранство, промет добара која путник отпрема у иностранство у личном пртљагу, за некомерцијалне сврхе, унос добара у слободну зону, као и утврђивања пореза на добит у међународним трансакцијама.

Савладавањем овог студијског програма студент стиче следеће предметно-специфичне способности:

  • стиче широка знања у области спољне трговине, царинског пословања као и платног промета са иностранством;
  • усавршава своје способности у вођењу послова у обављању послова у компанијама које се баве увозом и извозом;
  • врши успешну припрему документације и тумачење појединих делова и поља везаних за јединствене царинске исправе, као и начине формирања основице за обрачун царина и за обрачун пореза на додатну вредност;
  • прати и успешно примењује елементе царинске политике везано за примену царинских дажбина везаних за стопе царина, посебне царинске дажбине и могућности снижења или изузимања од плаћања истих, као и одлуке које се односе на примену царинских прописа;
  • врши разоткривање кријумчарских ланаца као и откривање царинских прекршаја;
  • обавља послове у међународном трговинском пословању, берзанске и тржишне послове уз познавање информационог система као и оперативног и стратегијског менаџмента;
  • познаје послове маркетинга, менаџмента, логистике, транспорта, шпедиције и осигурања и исправно одлучује о истим уз уважавање основног и парцијалних економских принципа;
  • познаје различите пореске системе и врсте пореза;
  • препознаје институције јавног сектора и међународне финансијске институције;
  • примењује етичке стандарде своје професије уз сазнање о корупцији и последицама исте;
  • остварује комуникацију на течном енглеском језику;
  • ради у тимовима, оспособљен да препозна посебне захтеве тржишта и примени позитивне примере из праксе.

Опис исхода учења

Након завршетка основних струковних студија студијског програма Спољнотрговинско и царинско пословање студент је способан да:

  • обавља царински надзор над робом, путницима и превозним средствима уз добро познавање робе и царинске прописе;
  • обавља послове спољнотрговинског промета, девизног пословања и девизног тржишта као и платног промета са иностранством;
  • стара се о заштити унутрашње трговине и спречавању промета илегалних предмета унутар и ван земље;
  • пружа својим менаџерским способностима да потребна роба из свих делова света буде доступна свима уз поштовање интереса и произвођача и потрошача;
  • способност прилагођавања новонасталим тржишним условима у домаћем и спољнотрговинском пословању;
  • примењује стечено знање о међународном платном промету, царинској вредности робе, царинској тарифи, царинским системима и царинским поступцима, маркетингу, управљању услугама, шпедицији, осигурању;
  • ради и управља тимом и води сложене пројекте самостално и са пуном одговорношћу;
  • примењује етичке стандарде своје професије;
  • организује, контролише и обучава друге за рад;
  • самостално презентује резултате свог рада;
  • да настави школовање уколико се за то определи.

По завршетку студија студенти су оспособљени за потпуно и самостално обављање и решавање свих практичних задатака из области спољнотрговинског и царинског пословања, односно зa примену знања и вештина потребних за укључивање у радни однос.

Прилози за стандард 4: